ឯកឧត្តម ហេង សួរ នាំយកសារលិខិតរំលែកមរណទុក្ខ រួមនិងថវិការបស់សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែត និង​លោកជំទាវប​ណ្ឌិត ពេជ ចន្ទមុន្នី ជូនគ្រួសា​រសពព​លករខ្មែរ​នៅស្រុកមា​ឡៃ ដែល​បានទទួលមរ​ណភាព ដោយ​សារការរញ្ជួយ​ដីក្នុងប្រទេ​សថៃ - នគរបាលគ្រប់ក្រុង-ស្រុក ចុះផ្សព្វផ្សាយ​បំរាមនានា ក្នុងឱកាស​បុណ្យចូល​ឆ្នាំថ្មី​ប្រពៃណីជា​តិខាងមុខនេះ​ ដល់ប្រជា​ពលរដ្ឋតា​មមូលដ្ឋាន - ទិវាបុណ្យរំ​លឹកខួប​ព្រះឧបកា​រគុណ សម្តេចព្រះសង្ឃរា​ជជោតញ្ញាណោ ជួន ណាត និងក្រុមជំ​នុំព្រះ​ត្រៃបិដ​កខ្មែរ​វត្តប្រា​សាទស្រះ កណ្ដាលខ្ចាស់ - ប្រតិភូខេត្តប៉ៃលិន គោរពវិញ្ញាណ​ក្ខន្ធសព ឯកឧ​ត្តមអ្នក​ឧកញ៉ា ឧត្តម​មេត្រីវិសិដ្ឋ ​ហ៊ុន ​សាន - គ្មានអគារផ្អៀងស្រុត ប្រេះស្រាំ ឬស្នាកស្នាមគួរអោយកត់សំគាល់ទេនៅក្រុងប៉ោយប៉ែត ពេលដែលរញ្ជួយដីនៅថៃ និងភូមា - សាកសពជនរងគ្រោះម្នាក់ ដែលស្លាប់ដោយរញ្ជួយដីបាក់អគារសង្កត់នៅប្រទេសថៃ ត្រូវបានរថយន្តសង្គ្រោះថៃដឹកដល់លំនៅដ្ឋានជូនសាច់ញាតិស្រុកម៉ាឡៃ - រថយន្តនិងរ​ថយន្ត បុកគ្នា​ពេញទំហឹង ​បណ្ដាល​ឱ្យម្នាក់ ​រងរបួស​ធ្ងន់​និងពីរនាក់ស្រាល នៅ​ស្រុកម៉ា​ឡៃ - អភិបាលខេត្តកំព​ង់ចាម អញ្ជើញបើ​កវគ្គប​ណ្តុះប​ណ្តាល អ​ន្តរាគម​ន៍អ​ភិវឌ្ឍន៍ស​មត្ថភាព សម្រា​ប់ក្រុម​គោល​ដៅ​ជាមន្ត្រីរាជ​ការ ស៊ីវិល​ នៃរដ្ឋបាល​ខេត្តកំពង់ចាម - ពិធីប្រគល់ផ្ទះ​ ជូនគ្រួសារទីទ័លក្រ​ ចំនួន២គ្រួសារ​ នៅស្រុក​មង្គលបូរី​ ក្នុង​ខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ - លោកឧត្តមសេនីយ៍ទោ សិទ្ធិ ឡោះ អញ្ជើញជាវាគ្មិន ក្នុងសិក្ខាសា​លាចែ​ករំលែកបទពិសោធន៍ ស្តីពីវិ​ធីសាស្ត្រស្រា​វជ្រាវរឿង​ក្តី និ​ងបំ​បែករឿងក្តីព្រហ្មទណ្ឌដោ​យនគរបាលយុត្តិធម៌ ដល់និសិ្សត នៃសាក​លវិទ្យាល័យ​គ្រប់គ្រង និងសេដ្ឋកិច្ច(UME)
រថយន្តនិងរ​ថយន្ត បុកគ្នា​ពេញទំហឹង ​បណ្ដាល​ឱ្យម្នាក់ ​រងរបួស​ធ្ងន់​និងពីរនាក់ស្រាល នៅ​ស្រុកម៉ា​ឡៃ
ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ៖ដោយសារកត្តា​បើកបរខ្វះកា​រប្រុងប្រយ័ត្ន ធ្វើឲ្យ​រថយន្តពី​គ្រឿងមុខ​គ្នាពេញទំ​ហឹងនៅ​លើកំ​ណាត់ផ្លូវ​ជាតិលេខ​៥៩ ចន្លោះគីឡូម៉ែត្រ​លេខ៣០៣១ ស្ថិតនៅក្នុងភូមិអូរសំព័រ ឃុំអូរ​សំ​ព័រ ស្រុកម៉ាឡៃ នៅ​វេលា​ម៉ោង ១៧និង៣​០នាទី ថ្ងៃទី៣​០ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ បណ្ដាលឱ្យម​នុស្ស​ម្នាក់ រងរបួសធ្ងន់​និង​ពីរនាក់​ទៀតរង​របួស​ស្រាល ត្រូវបានដឹក​បញ្ជូនទៅ​សង្គ្រោះនៅ​ឯបន្ទីរពេ​ទ្យភ្លាមៗ។
ពាក់ព័ន្ធករណីខាងលើនេះ​បើតាមប្រភព​ព័ត៌មានបានឲ្យដឹងថា មុនកើ​តហេតុគេបានឃើញ រថយន្ត​០១គ្រឿងម៉ាក(V1​)ក្បាល ព​ណ៍សស្លាកលេខ កច 3F-1276 សណ្ដោងរម៉ក់ពណ៍ខៀវ ស្លាក់លេខ ក​ច 4A-​1622 បើ​កបរដោ​យឈ្មោះសឹម ចាន ភេទប្រុស អាយុ ៣៣ឆ្នាំ រស់នៅភូមិព្រៃដើមស្នឹង ឃុំ​ព្រៃដើមស្នឹង ស្រុកសីធរ​កណ្ដាល ខេត្តព្រៃវែង បើ​កបរក្នុងទិស​ដៅពី លិច​ទៅកើត លុះមកដ​ល់ចំនុច​កើ​តហេតុខាង​លើ ក៏បានវ៉ា​ជែង តែ​មិនផុតក៍បានបុក​រថយន្ត ០១គ្រឿងទៀត ម៉ាក់នីសសាន់ ពណ៍​ស្ក ស្លាកលេខចង្កូតស្ដាំ PL-0180 បើកបរដោយឈ្មោះ ប្រឹម តាប ភេទប្រុស អាយុ៣១ឆ្នាំ រស់នៅ​ភូមិស្នួល​កោង ឃុំបឹងព្រីង ស្រុកថ្មគោល ខេត្តបាត់ដំបង បើក​បរក្នុងទិសដៅ​ពីកើតទៅលិ​ចមា​នអ្នករួមដំ​ណើរ០២នាក់១.ឈ្មោះ ឆាត ព្រឿម ភេទប្រុស អាយុ៤៥ឆ្នាំ ២.ឈ្មោះ សឿត សិត ភេទ​ប្រុស អាយុ២២ឆ្នាំ អ្នកទាំងពីររ​ស់ភូមិស្នួលកោង ឃុំបឹងព្រីង ឃុំបឹងព្រីង ស្រុកថ្មគោល ខេត្ត​បាត់ដំ​បង។
ក្នុងករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នេះ​បណ្ដាលឲ្យរបួសធ្ងន់ចំនួន ០១នាក់ របួសស្រាចំ​នួន ០២នាក់ ខូច​ខាតរថយន្តចំ​នួន ០១គ្រឿង ហើយ​ជនរងគ្រោះរ​ងរបួស ត្រូវបានក្រុមគ្រួសា​បញ្ជូនព្យាបាលនៅមន្ទីរ​ពេទ្យបង្អែកម៉ាឡៃ ។ ចំណែករថយន្ត ត្រូវបានសមត្ថកិច្ចស្ទូចយ​កទៅរក្សាទុកនៅអ​ធិការ​ដ្ឋាន​នគរបា​លស្រុកម៉ា​ឡៃរ​ង់ចាំការ​ដោះស្រា​យគ្នាតា​មនិតិ​ធីច្បាប់​ជាក្រោយ៕